Europejskie Centrum Medyczne

Naszym celem jest leczyć najlepiej, zgodnie z najlepszymi praktykami i najnowszą wiedzą

 

Test oddechowy z laktozą

Biegunka, zaparcia, bóle brzucha, wzdęcia czy wzmożone wydzielanie gazów występują u około 20% populacji. Częstą przyczyną powyższych dolegliwości jest nietolerancja (nadwrażliwość) pokarmowa. Często przyczyną takiego stanu jest nietolerancja laktozy. Objawy występują po wypiciu mleka lub spożyciu przetworów mlecznych jak np. lody, śmietana, niektóre rodzaje masła, sery białe, z wyłączeniem serów żółtych i niektórych jogurtów, jeżeli zawierają one bakterie rozkładające laktozę.

Nietolerancja pokarmowa może współistnieć z innymi chorobami takim jak zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego –Crohna, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Objawy ww. chorób mogą nakładać się na zespół nietolerancji laktozy i utrudniać prawidłowe leczenie tych schorzeń. Podobieństwo objawów klinicznych może wywoływać błędy diagnostyczne wynikłe na przykład z rozpoznania i leczenia zespołu jelita drażliwego podczas gdy w rzeczywistości pacjent cierpi na nietolerancje laktozy. Może to opóźniać lub uniemożliwiać prawidłowe leczenie.

Często trudno rozpoznać zespól nietolerancji laktozy ponieważ objawy związane z nadwrażliwością pojawiają się po kilku dniach od spożycia mleka czy jego przetworów. W tej sytuacji najlepszą metodą rozpoznania tego schorzenia jest wykonanie testu oddechowego z laktozą. Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne i bezpieczne. Polega na badaniu zawartości wydychanego z powietrzem wodoru, po wypiciu laktozy, przy pomocy specjalnego aparatu.

Realizacja: Henwar
© 2009 Europejskie Centrum Medyczne