Badania endoskopowe
Gastroskopia
Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, które pozwala na ocenÄ™ górnej części przewodu pokarmowego: przeÅ‚yku, żoÅ‚Ä…dka i dwunastnicy. Badanie polega na oglÄ…daniu wnÄ™trza giÄ™tkim optyczno - elektronicznym gastroskopem. KoÅ„cówka aparatu jest wyposażona w mikrokamerÄ™, która przekazuje obraz do monitora. Lekarz, który wykonuje gastroskopiÄ™ oglÄ…da przewód pokarmowy i stawia diagnozÄ™.
​
Opis badania
Przed badaniem znieczulamy gardło roztworem Lignocainy w aerozolu. Pacjent układa się w pozycji leżącej na lewym boku. Następnie wprowadzamy gastroskop, poprzez plastikowy ustnik, do wnętrza przewodu pokarmowego. Badanie trwa zwykle kilkanaście minut. Badanie endoskopowe jest badaniem bezpiecznym.
​
Jeżeli chcesz zachować komfort psychiczny w czasie badania - skorzystaj z pomocy naszego anestezjologa.
Jak się przygotować
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy, że 6 godzin przed planowanym wykonaniem badania nie bÄ™dziesz jeść żadnych posiÅ‚ków oraz przyjmować pÅ‚ynów.
Dopuszcza siÄ™ jednak wypicie niewielkiej iloÅ›ci wody nie późnej niż 2 - 3 godziny przed badaniem.
Jeżeli badanie wykonywane jest w godzinach popoÅ‚udniowych polecamy lekkie Å›niadanie najpóźniej do godziny 9 - 10 rano i dalsze powstrzymanie siÄ™ od jedzenia i picia. Badanie wykonywane w godzinach rannych powinno odbywać siÄ™ na czczo.
Uwaga ! Jeżeli badanie jest planowane w godzinach popołudniowych, pacjent może rano przyjąć leki nasercowe, na nadciśnienie popijając niewielką ilością wody.
​
​
Kolonoskopia
Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym caÅ‚ego jelita grubego. Badanie polega na oglÄ…daniu wnÄ™trza jelita, giÄ™tkim optyczno - elektronicznym kolonoskopem. KoÅ„cówka aparatu ma możliwość odginania siÄ™ w dowolnÄ… stronÄ™ i w dowolnym zakresie. WnÄ™trze jelita oÅ›wietlane jest Å›wiatÅ‚em przewodzonym w endoskopie Å›wiatÅ‚owodami, a obraz z mikrokamery umieszczonej na koÅ„cu przewodu przekazywany jest na monitor komputera.
Budowa endoskopu pozwala na oglÄ…danie wnÄ™trza jelita w naturalnych barwach. Umożliwia również wprowadzanie przez wewnÄ™trzny kanaÅ‚ aparatu różnych akcesoriów: cewników, kleszczyków i pÄ™tli, sÅ‚użących do pobierania tkanki do badania oraz do wykonywania zabiegów (np. usuwania ciaÅ‚ obcych, usuwania polipów, tamowania krwawieÅ„ ).
​
Opis badania
Lekarz wykonujący badanie wprowadza endoskop przez odbyt do jelita grubego, a następnie przesuwa aparat do końca jelita. W trakcie wycofywania endoskopu, wnętrze jelita jest ponownie dokładnie oglądane. Czas badania uzależniony jest od budowy jelita i właściwego przygotowania się przez pacjenta do badania.
Pacjent nie odczuwa większych dolegliwości poza uczuciem parcia i wzdęcia brzucha.
Doznania te, zostaną złagodzone w czasie badania poprzez odsysanie endoskopem nadmiar płynu i powietrza.
​
Jeżeli chcesz zachować komfort psychiczny w czasie badania - skorzystaj z pomocy naszego anestezjologa.
Jak się przygotować
Przed badaniem kolonoskopii konieczne jest wykonanie nastÄ™pujÄ…cych badaÅ„: sód, potas, morfologia, grupa krwi oraz koagulogram: PT, APTT.
Dwa dni przed wykonaniem badania wskazana jest dieta pÅ‚ynna. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów z zaparciami. Spożywać można kisiele, zupki, kleiki, pić dowolnÄ… ilość pÅ‚ynów (minimum 3 litry).
Przygotowanie do kolonoskopii wymaga zastosowania preparatu CitraFleet lub Fortrans.
W przeddzień badania po godz. 12:00 należy zacząć pić preparat ( łącznie 4 torebki Fortrans lub łącznie 2 torebki CitraFleet). Każda torebka rozpuszczona w litrze przegotowanej wody.
Można poprawić smak preparatu, dodając do roztworu sok z cytryny. W tym dniu nie należy nic jeść. Dopuszczalne jest picie czystej wody. Jeśli badanie jest wykonywane w godzinach popołudniowych można pić czystą wodę. Bez względu na porę badania można przyjąć rano regularnie przyjmowane leki (nasercowe, przeciw nadciśnieniowe, i inne) popijając niewielką ilością wody.
​
Jak stosować CitraFleet
Stosowanie leku Citrafleet skÅ‚ada siÄ™ z 3 kroków: należy rozpuÅ›cić krystaliczny proszek z saszetki w filiżance zimnej wody, mieszać okoÅ‚o 3 minut, a nastÄ™pnie wypić. Drugim krokiem jest wypicie minimum 2 litrów wody po odczekaniu 30 minut od przyjÄ™cia leku. Trzeci krok to powtórzenie dwóch pierwszych po upÅ‚ywie 6-8 godzin od zastosowania pierwszej dawki.
Najważniejsze, to wiedzieć, o której godzinie zaplanowane jest wykonanie kolonoskopii, a także zaopatrzyć siÄ™ w odpowiednio dużą ilość pÅ‚ynów (najlepiej wody, choć klarowne soki również sÄ… dopuszczalne).
Kolonoskopia zaplanowana miÄ™dzy 15:00 a 16:00 wymaga wypicia pierwszej dawki Citrafleet okoÅ‚o 22:00 w dniu poprzedzajÄ…cym badanie, a kolejnej o 6:00 rano w dniu badania. OczywiÅ›cie trzeba pamiÄ™tać, aby każdÄ… saszetkÄ™ leku rozpuÅ›cić w filiżance wody, a nastÄ™pnie zapić co najmniej dwoma litrami klarownych pÅ‚ynów.
JeÅ›li badanie ma być wykonane w popoÅ‚udniowych godzinach – miÄ™dzy 17:00 a 20:00 – zastosowanie pierwszej dawki Citrafleet powinno odbyć siÄ™ okoÅ‚o 5:00 rano tego samego dnia. DrugÄ… saszetkÄ™ rozpuszczamy w wodzie i wypijamy 6 godzin później – o 11:00 – a nastÄ™pnie pijemy wodÄ™ aż do czasu wykonania kolonoskopii.
W każdym wypadku należy wypić nie mniej niż 4-5 litrów wody na 12 godzin przed badaniem – jest to absolutnie niezbÄ™dne do zadziaÅ‚ania preparatu Citrafleet. Woda uaktywnia substancjÄ™ czynnÄ… leku umożliwiajÄ…c jego prawidÅ‚owe dziaÅ‚anie w organizmie. DziÄ™ki zastosowaniu wÅ‚aÅ›ciwego oczyszczenia jelita procedura medyczna badania kolonoskopowego zostanie pomyÅ›lnie wykonana i nie bÄ™dzie koniecznoÅ›ci powtarzania jej.
​
Uwaga !
W przypadku gdy chorujesz na cukrzycę, przygotowanie do badania należy skonsultować z lekarzem.
Matki karmiÄ…ce piersiÄ… przygotowanie do badania również konsultujÄ… z lekarzem.
​
Badanie może być wykonane w znieczuleniu z udziałem anestezjologa. W tym przypadku po badaniu przez 6 godzin nie można prowadzić samochodu.
Należy przyjść z osobą towarzyszącą.
​
Rektoskopia
Sigmoidoskopia
Jest to badanie jelita grubego na odcinku 30 cm.
​
Jak się przygotować
W przeddzień badania nie jeść kolacji.
​
​
Jest to badanie jelita grubego na odcinku 60 cm.
​
Jak się przygotować
​
W przeddzień badania nie należy jeść obiadu i kolacji. Ostatni posiłek zjeść mniej więcej o godzinie 12.00.
O godzinie 13.00 wypić preparat przeczyszczający ( Citra Fleet lub Fortrans), popijając dwoma
litrami pÅ‚ynów niegazowanych.
Uwaga ! W dniu badania pacjent pozostaje na czczo.
Badanie może być wykonane w znieczuleniu z udziałem anestezjologa. W tym przypadku po badaniu przez 6 godzin nie można prowadzić samochodu. Należy przyjść z osobą towarzyszącą.
​
​