top of page

Badania endoskopowe

Gastroskopia

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym, które pozwala na ocenę górnej części przewodu pokarmowego: przełyku, żołądka i dwunastnicy. Badanie polega na oglądaniu wnętrza giętkim optyczno - elektronicznym gastroskopem. Końcówka aparatu jest wyposażona w mikrokamerę, która przekazuje obraz do monitora. Lekarz, który wykonuje gastroskopię ogląda przewód pokarmowy i stawia diagnozę.

Opis badania
Przed badaniem znieczulamy gardło roztworem Lignocainy w aerozolu. Pacjent układa się w pozycji leżącej na lewym boku. Następnie wprowadzamy gastroskop, poprzez plastikowy ustnik, do wnętrza przewodu pokarmowego. Badanie trwa zwykle kilkanaście minut. Badanie endoskopowe jest badaniem bezpiecznym.

Jeżeli chcesz zachować komfort psychiczny w czasie badania - skorzystaj z pomocy naszego anestezjologa.

 

Jak się przygotować

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wystarczy, że 6 godzin przed planowanym wykonaniem badania nie będziesz jeść żadnych posiłków oraz przyjmować płynów.
Dopuszcza się jednak wypicie niewielkiej ilości wody nie późnej niż 2 - 3 godziny przed badaniem.
Jeżeli badanie wykonywane jest w godzinach popołudniowych polecamy lekkie śniadanie najpóźniej do godziny 9 - 10 rano i dalsze powstrzymanie się od jedzenia i picia. Badanie wykonywane w godzinach rannych powinno odbywać się na czczo.

Uwaga ! Jeżeli badanie jest planowane w godzinach popołudniowych, pacjent może rano przyjąć leki nasercowe, na nadciśnienie popijając niewielką ilością wody.

Kolonoskopia

Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym całego jelita grubego. Badanie polega na oglądaniu wnętrza jelita, giętkim optyczno - elektronicznym kolonoskopem. Końcówka aparatu ma możliwość odginania się w dowolną stronę i w dowolnym zakresie. Wnętrze jelita oświetlane jest światłem przewodzonym w endoskopie światłowodami, a obraz z mikrokamery umieszczonej na końcu przewodu przekazywany jest na monitor komputera.

Budowa endoskopu pozwala na oglądanie wnętrza jelita w naturalnych barwach. Umożliwia również wprowadzanie przez wewnętrzny kanał aparatu różnych akcesoriów: cewników, kleszczyków i pętli, służących do pobierania tkanki do badania oraz do wykonywania zabiegów (np. usuwania ciał obcych, usuwania polipów, tamowania krwawień ).

Opis badania
Lekarz wykonujący badanie wprowadza endoskop przez odbyt do jelita grubego, a następnie przesuwa aparat do końca jelita. W trakcie wycofywania endoskopu, wnętrze jelita jest ponownie dokładnie oglądane. Czas badania uzależniony jest od budowy jelita i właściwego przygotowania się przez pacjenta do badania.
Pacjent nie odczuwa większych dolegliwości poza uczuciem parcia i wzdęcia brzucha.
Doznania te, zostaną złagodzone w czasie badania poprzez odsysanie endoskopem nadmiar płynu i powietrza.

Jeżeli chcesz zachować komfort psychiczny w czasie badania - skorzystaj z pomocy naszego anestezjologa.

 

Jak się przygotować

Przed badaniem kolonoskopii konieczne jest wykonanie następujących badań: sód, potas, morfologia, grupa krwi oraz koagulogram: PT, APTT.

Dwa dni przed wykonaniem badania wskazana jest dieta płynna. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów z zaparciami. Spożywać można kisiele, zupki, kleiki, pić dowolną ilość płynów (minimum 3 litry).


Przygotowanie do kolonoskopii wymaga zastosowania preparatu CitraFleet lub Fortrans.

W przeddzień badania po godz. 12:00 należy zacząć pić preparat ( łącznie 4 torebki Fortrans lub łącznie 2 torebki CitraFleet). Każda torebka rozpuszczona w litrze przegotowanej wody.
Można poprawić smak preparatu, dodając do roztworu sok z cytryny. W tym dniu nie należy nic jeść. Dopuszczalne jest picie czystej wody. Jeśli badanie jest wykonywane w godzinach popołudniowych można pić czystą wodę. Bez względu na porę badania można przyjąć rano regularnie przyjmowane leki (nasercowe, przeciw nadciśnieniowe, i inne) popijając niewielką ilością wody.

Jak stosować CitraFleet

Stosowanie leku Citrafleet składa się z 3 kroków: należy rozpuścić krystaliczny proszek z saszetki w filiżance zimnej wody, mieszać około 3 minut, a następnie wypić. Drugim krokiem jest wypicie minimum 2 litrów wody po odczekaniu 30 minut od przyjęcia leku. Trzeci krok to powtórzenie dwóch pierwszych po upływie 6-8 godzin od zastosowania pierwszej dawki.

Najważniejsze, to wiedzieć, o której godzinie zaplanowane jest wykonanie kolonoskopii, a także zaopatrzyć się w odpowiednio dużą ilość płynów (najlepiej wody, choć klarowne soki również są dopuszczalne).

Kolonoskopia zaplanowana między 15:00 a 16:00 wymaga wypicia pierwszej dawki Citrafleet około 22:00 w dniu poprzedzającym badanie, a kolejnej o 6:00 rano w dniu badania. Oczywiście trzeba pamiętać, aby każdą saszetkę leku rozpuścić w filiżance wody, a następnie zapić co najmniej dwoma litrami klarownych płynów.

Jeśli badanie ma być wykonane w popołudniowych godzinach – między 17:00 a 20:00 – zastosowanie pierwszej dawki Citrafleet powinno odbyć się około 5:00 rano tego samego dnia. Drugą saszetkę rozpuszczamy w wodzie i wypijamy 6 godzin później – o 11:00 – a następnie pijemy wodę aż do czasu wykonania kolonoskopii.

W każdym wypadku należy wypić nie mniej niż 4-5 litrów wody na 12 godzin przed badaniem – jest to absolutnie niezbędne do zadziałania preparatu Citrafleet. Woda uaktywnia substancję czynną leku umożliwiając jego prawidłowe działanie w organizmie. Dzięki zastosowaniu właściwego oczyszczenia jelita procedura medyczna badania kolonoskopowego zostanie pomyślnie wykonana i nie będzie konieczności powtarzania jej.

Uwaga !
W przypadku gdy chorujesz na cukrzycę, przygotowanie do badania należy skonsultować z lekarzem.
Matki karmiące piersią przygotowanie do badania również konsultują z lekarzem.

Badanie może być wykonane w znieczuleniu z udziałem anestezjologa. W tym przypadku po badaniu przez 6 godzin nie można prowadzić samochodu.
Należy przyjść z osobą towarzyszącą.

Rektoskopia

Sigmoidoskopia

Jest to badanie jelita grubego na odcinku 30 cm.

Jak się przygotować

W przeddzień badania nie jeść kolacji.

Jest to badanie jelita grubego na odcinku 60 cm.

Jak się przygotować

W przeddzień badania nie należy jeść obiadu i kolacji. Ostatni posiłek zjeść mniej więcej o godzinie 12.00.
O godzinie 13.00 wypić preparat przeczyszczający ( Citra Fleet lub Fortrans), popijając dwoma
litrami płynów niegazowanych.

Uwaga ! W dniu badania pacjent pozostaje na czczo.

Badanie może być wykonane w znieczuleniu z udziałem anestezjologa. W tym przypadku po badaniu przez 6 godzin nie można prowadzić samochodu. Należy przyjść z osobą towarzyszącą.

bottom of page